Elizabeth TaylorI

Elizabeth Rosemond Taylor

8,5
6 838 ocen gry aktorskiej
powrót do forum osoby Elizabeth Taylor

Czy moglibyście mnie uświadomić ile jest książek o Elizabeth w języku polskim? Kiedy wyszły, kto je napisał, gdzie je znaleźć?
Niestety, nie mam jeszcze żadnej książki o Liz...
Mam i przeczytałem już 'wszystkie' pięć (żal, że tak mało) książek o mej ukochanej Bardotce, a teraz szukam o innych mych ulubienicach, tj. Elizabeth, Marylin (dostałem na Gwiazdkę 'Marilyn, ostatnie seanse' Michela Schneidera i teraz pochłaniam!), Audrey Hepburn (mam 'Uosobienie elegancji' - autorem jest syn Audrey - Sean Hepburn Ferrer! BOSKA!)...
Uwielbiam też Claudię Cardinale, Ursulę Andress i Natalie Wood, ale o nich raczej nic nie znajdę... Chyba, że się mylę i mnie uświadomicie :)

Z góry dziękuję!

bardotek69

http://allegro.pl/item504882692_andrzej_kolodynski_elizabeth_taylor.html

http://allegro.pl/item509530077_kto_sie_boi_elizabeth_taylor_b_maddox.html#galle ry

http://www.allegro.pl/item508212461_elizabeth_taylor_obsesja_i_odwaga_amburn.htm l

użytkownik usunięty
bardotek69

O Elizabeth Taylor jest jeszcze książka Donalda Spoto, "Elizabeth Taylor: namiętności i skandale" z serii
Niezwykłe Biografie, wydana w 1999 roku oraz książka jej autorstwa pt: "Schudnij, Elizabeth..." wydana w
1996 roku.
Niestety, w chwili obecnej (z tego, co mi wiadomo) nie ma książek poświęconych pozostałym z wymienionych
przez Ciebie aktorek.
Pozdrawiam

Dzięki!

Muszę teraz je zdobyć i czytać, czytać :-)

bardotek69

Chciałbym spytać kogoś kto czytał wszystkie i wie, która z tych książek jest najlepsza, najbardziej dokładna, którą się fajnie czyta? Bo niestety nie mam jeszcze żadnej i nie wiem od której zacząć.
Bo ta biografia Andrzeja Kołodyńskiego, to wygląda mi na serię małych książeczek, z których mam biografię Bardotki autorstwa Marii Oleksiewicz, ale ta baba tak opisała B.B., że gdybym Jej wcześniej nie znał z Jej autobiografii, innych książek, wywiadów i filmów, to bym wcale nie chciał o Niej dowiedzieć się czegoś więcej! Nie chcę, żeby się okazało, że to również taka niezachęcająca książka.

Jakieś propozycje?

bardotek69

Właśnie teraz czytam "Namiętności i skandale" Donalda Spoto. Jest ona bardzo fajna, dużo ciekawostek z życia Elizabeth można się dowiedzieć, zawiera także zdjęcia z różnego jej wieku. Książka opisuje życie aktorki do 1994 r.

marjorie

Ja od fanów z IMDB dowiedziałem się, że w ogóle najlepszą biografią Elizabeth Taylor jest ta autorstwa Alexandra Walkera, która notabene, została wydana także i u nas! Było to jakoś w pierwszej połowie lat 90, a w roku 98 została wydana reedycja owej książki poszerzona o dodatkowy rozdział z ostatnich wtedy lat. Obie wersje są u nas dostępne (ale tylko na Allegro), pierwsza w miękkiej, druga w twardej okładce!
Muszę zapolować :)

bardotek69

Pragnę poinformować wszystkich zainteresowanych, że już wkrótce ukaże się polskie tłumaczenie jednej z dwóch najlepszych biografii Elizabeth Taylor - obok "Romansu stulecia" Sama Kashnera i Nancy Schoenberger, a mianowicie tej właśnie:
http://www.amazon.com/How-Movie-Star-Elizabeth-Hollywood/dp/B004X8W4UY/ref=sr_1_ 1?ie=UTF8&qid=1359050075&sr=8-1&keywords=elizabeth+taylor+william+j+mann

Książka naprawdę wciągająca i pełna rzetelnie zdobytych informacji, nie da Wam spać po nocach i odłożyć się przed przeczytaniem od deski do deski;)

Te dwie plus biografie Brendy Maddox i Alexandre'a Walkera to 4 najlepsze biografie Elizabeth Taylor powstałe do tej pory - w skali światowej!

Serdecznie zachęcam do lektury!

bardotek69

Jeśli jeszcze jesteś zainteresowany, to ja czytałam wszystkie biografie w języku polskim i nie tylko. :)

darkmarry

Ja juz niemal tez;)

bardotek69

Ale ktore uwazasz za godne polecenia? Moze czegos nie czytalem? Ja teraz mecze Tarraborrellego.

bardotek69

Jeśli chodzi o biografie w języku polskim, niewiele jest dobrych.
1) Elizabeth Taylor. Dama, kochanka, legenda. Szczerze byłam oburzona tą książką, od pierwszej strony, gdy zauważyłam gwiazdkę przy słowie "dama". Książką jest płytka i zabarwiona kolorem czerwonym, ktoś kto kocha plotki, niekoniecznie prawdziwe, przeczyta ją z wypiekami na twarzy. Charakter czy jej macierzyństwo, czy choroby są strasznie spłycone. Nie polecam!
2) Elizabeth Taylor. Obsesja i odwaga. Ta książka przywróciła mi wiarę w dobre polskie biografie. Jest niezwykle ciepła i rzetelna. Ellis Amburn długo czekał ze spisaniem swoich wspomnień, by w końcu, gdy to uczynił, ofiarować nam samą Elizabeth. Nie upiększoną, naturalną, często samą opisującą swoje odczucia. "Ta biografia zdaje się być jej, nie jego, głosem. Piękna, ale jednocześnie prawdziwa, opatrzona fotografiami, które cudownie, ale i nieuchronnie ukazują zmiany, które zachodziły w jej ciele. Ale nie umyśle. Bo umysł, pragnienia, zachcianki i marzenia pozostały w niej takie same."
3) Elizabeth Taylor. Namiętności i skandale. Spoto Donald słynie z dobrych biografii i tutaj się nie zawiodłam, choć rewelacji nie było. 296 stron to dla mnie zdecydowanie za mało. :)
4) Elizabeth Taylor i Richard Burton; Romans stulecia. Elizabeth Taylor i Richard Burton. Oby dwie książki bardzo dobre, skłaniam się bardziej ku "Romansie..." niesamowicie przedstawiony charakter miłości.
5) Kto się boi Elizabeth Taylor. Dobra książka, ale niczym się nie wyróżniająca.
6) Schudnij, Elizabeth... Wbrew tytułowi, nie jest to jedynie książka o diecie aktorki. Znajdziesz tam sporo anegdot i ciekawostek. Zdania zabarwione często pikantnym humorem, z którego znana była Liz.
7) ELIZABETH TAYLOR. Książka z małą ilością stron, wpadła do ręki i wypadła. Nic wielkiego. :)

darkmarry

8) ELIZABETH. Cudeńko, gorąco polecam!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones